Fotos

Photographer's Note

Poznań
Neoklasycystyczny grobowiec rodziny Mielochów w formie glorietty postawiła przed II wojną światową Wanda Kiszczenko, z domu Mielochówna. W grobowcu spoczął jej brat, Andrzej Mieloch – właściciel ogrodów na Białej Górze, a także jego syn Jerzy i córka. W latach 70-tych XX w. Mielochowie zostali wywłaszczeni z Białej Góry. Groby przeniesiono na cmentarz junikowski, a dawne ogrody obrosły dziką zielenią. W latach 90-tych wandale zerwali z dachu mosiężną blachę – obiekt groził zawaleniem. Dziś teren ten (ok. 6 km) powrócił do rodziny Mielochów wraz z mauzoleum wymagającym dużych nakładów i rekonstrukcji (dach zabezpieczono prowizorycznie papą). Ponieważ rodziny nie stać na ochronę pamiątki po dawnej rodowej świetlności, konserwator zabytków rozważa propozycję przeniesienia zabytku na Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan na Wzgórzu św. Wojciecha.Mauzoleum od 1984 r. figuruje w rejestrze zabytków

Andrzej Mieloch był w okresie międzywojennym znanym ogrodnikiem. Pasję ojca kontynuował jego syn Jerzy utalentowany motocyklista – zdobywca 6 złotych kasków na trawiastym torze.Jerzy Mieloch dał początek legendzie o niezwykle rzadkiej czarnej róży wyhodowanej na Białej Górze. W rzeczywistości rodzina hodowała różę gatunku baccara, która zamknięta sprawiała wrażenie czarnej.

Obiekt mauzoleum Mielochów wykorzystano jako naturalną scenografię w teledysku poznańskiego rapera Mezzo i Kasi Wilk podczas nagrywania utworu „Sacrum".

źródło
http://blogadamap.blogspot.com/2009/02/auzoleum-mielochow.html

Nobody marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 2442
Points: 4
Discussions
  • None
Additional Photos by Roman xxx (romalek) Gold Star Critiquer/Gold Note Writer [C: 143 W: 0 N: 183] (3126)
View More Pictures
explore TREKEARTH