Fotos

Photographer's Note

This is the fourth one of a new series of captures I made in 1984 during my first and last trip to Japan.
The camera I used was a simple 35 mmm Nıkon AF camera I bought than in Tokyo. All the entries are been scanned from 9 x 12 cm prints.
This one shows a young man sitting at the entrance of obne of numerous shrines of Tokyo and giving informations to visitors.

The prints I scanned are quita small (9 x 12 cm) and the paper has a silky surface. Therefore the quality may not as good as it should be.

Bu yeni diziyi oluşturacak kareler 1984 senesinde Tokyoya yaptığım ilk ve son seyahatte çektiğim karelerden oluşacak. Bütün kareler o zaman Tokyoda satın aldığım 35 mm kompakt bir Nıkon kamera ile çekildi. 9 x 12 cm'lik baskıları taradım.
Bu dördüncü kare de Tokyo'nun sayısız mabetlerinden birinin girişi. Bu delikanlı ziyaretçilere içeride nasıl davranmaları hakkında bilgi veriyor.

Bütün bu resimler 9 x 12 cm kağıt baskıdan tarandılar. Kağıtlar da ipeksi yüzeyli kağıtlar olduğundan tarama kalitesi çok mükemmel değil ne yazık ki.

PaulVDV, mirosu, nikkitta marcou esta nota como útil

Photo Information
Viewed: 1678
Points: 20
Discussions
  • None
Additional Photos by Mesut ILGIM (mesutilgim) Gold Star Critiquer/Gold Star Workshop Editor/Gold Note Writer [C: 7092 W: 508 N: 21508] (114616)
View More Pictures
explore TREKEARTH